NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

UNICEF: Każdego dnia 4 szkoły lub szpitale są atakowane bądź okupowane

Raport Sekretarza Generalnego ONZ „Children and Armed Conflict” pojawia się w czasie, kiedy na całym świecie dochodzi do ataków na placówki edukacyjne i ośrodki medyczne. W ostatnim czasie doszło m.in. do zbombardowania szkół w Jemenie i ataku na szpital w Aleppo. Na jego skutek zginęło co najmniej 50 osób, w tym jeden z ostatnich w tym regionie lekarzy pediatrów.

Dzieci są zabijane i ranne w miejscach, w których powinny być chronione i czuć się bezpiecznie, powiedziała Afshan Khan, Dyrektor UNICEF ds. Programów Humanitarnych.

Ataki na szkoły i szpitale w czasie konfliktu to alarmująca i haniebna tendencja. Celowy i bezpośredni atak na te budynki oraz na nauczycieli i pracowników humanitarnych może stanowić zbrodnię wojenną. Rządy państw powinny chronić szkoły i szpitale poprzez przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka.

Według Rady Bezpieczeństwa ONZ, ataki na szkoły i szpitale stanowią jedne z sześciu poważnych naruszeń praw dzieci. W raporcie „Children and Armed Conflict” udokumentowano, że w 2014 r. doszło do ponad 1500 przypadków ataków na szkoły i szpitale lub wykorzystania ich do celów wojskowych:

·         W Afganistanie 163 szkoły i 38 ośrodków zdrowia zostało zaatakowanych.

·         W Syrii odnotowano 60 ataków na placówki edukacyjne oraz 9 przypadków wykorzystania szkół do celów wojskowych, a także 28 ataków na ośrodki zdrowia.

·         W Jemenie 92 szkoły były wykorzystywane przez siły i grupy zbrojne.

·         W Sudanie Południowym doszło do 7 ataków na szkoły.

·         Na terenie Palestyny 543 placówki edukacyjne zostały uszkodzone lub zniszczone.

·         Według władz w północno-wschodniej Nigerii, w latach 2012-2014 uszkodzonych lub zniszczonych zostało 338 szkół.

Oprócz ataków na budynki, konflikty mają również poważne konsekwencje dla edukacji i zdrowia dzieci. W Syrii ataki na szpitale i personel medyczny, a także niszczenie sprzętu chirurgicznego oznacza, że z każdym dniem dostęp do ratującej życie pomocy jest coraz trudniejszy.

W krajach takich jak Nigeria czy Sudan Południowy dzieci są porywane ze szkół w dramatycznych okolicznościach. Niektóre z nich są gwałcone i rekrutowane do sił zbrojnych, dodaje Afshan Khan.

Pierwszy w historii Światowy Szczyt Humanitarny odbędzie się w Stambule w dniach 23-24 maja br. Światowi przywódcy będą dyskutować, w jaki sposób reagować na największe kryzysy humanitarne oraz jak lepiej przygotować się na przyszłe wyzwania.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: